Organik SEO Nedir

organik seo nedir
organik seo nedir

Organik SEO Nedir

Organik arama motoru optimizasyonu, yani bir diğer adıyla SEO, şirketlerin web sitelerine trafik hedeflemek amacıyla Google gibi arama motorlarının üst arama sonuçlarında yer almayı hedefleyen süreç olarak adlandırılır. Web sitesinin yapısının optimize edilmesiyle birlikte tüketicilerin arama amaçlarına karşılık gelen içeriğin oluşumu elde edilmektedir. Bir web sitesinin tek tek sayfaları arasında yer alan bağlatıların oluşturulması, Google’ın bir web sitesinde arama yapılması ve konuların kayıt altına alınması da kolay bir hale gelmektedir. Ayrıca bir şirket web sitesinin diğer bir web sitesinden almış olduğu harici bağlatıyla birlikte temelinde Google, bir web sitesinde hangi yetki ya da güvene sahip olduğunu tespit etmektedir.

İçerik bakımında da güvenli olması ve alaka düzeyi de bu sebeple sadece çevrimiçi kullanıcı deneyimi için değil, ayrıca optimizasyonu için de belirleyici bir sıralama faktörüdür. Google, web sitesinin içeriğinde bulunanları ne kadar iyi bir şekilde anlar ve arama motorunun web sitenize ne kadar fazla yetki verirse, arama sonuçlarında görünme ve bu durumda her gün yeni bir müşteriye ulaşma olasılığınızda artış görülür.

organik terimi neden seçilmiştir
organik terimi neden seçilmiştir

Organik Terimi Neden Seçilmiştir

Organik terimi, bir organizmanının özelliklerine sahip olması anlamına gelmektedir. Bazı SEO yöntemleriyle birlikte web sitesinin kısa bir süre içerisinde arama motoru sayfa sıralamasını arttırabilmesiyle birlikte bu yöntemler aynı zamanda sitenin arama motorlarından tamamen yasaklı bir hale gelmesine neden olabilmektedir. Fakat, okurların deneyimine bağlı olarak bazı tekniklerle SEO kullanımı sitelerin kalitesinin düşük olmasına ve sitenin zamanda içerisinde trafiğini ve sayfa sıralamasını düşürme olasılığına neden olabilmektedir. Bu nedenle kısa bir süre web sitenizin artış göstermesini sağlayan bazı tekniklerle SEO uygulaması yapmak yerine doğal akışına bırakarak SEO çalışmaların sağlanması daha sağlıklı olacaktır.

Organik Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Gerçekleştirilir

  • Öncelikle hedeflemiş olduğunuz müşterinin kimliği,
  • Hedeflemiş olduğunuz müşterinin arama amacı ya da ihtiyaçlarını anlamak,
  • Hedeflemiş olduğunuz müşteri aramada hangi anahtar kelimelerin kullanımını sağlıyor,
  • İlgili olan anahtar kelimelerin yüksek oranda alakaya sahip olan web sitesinin içeriği oluşturulması,
  • Web sitesinin dahili ve harici bağlantısı,
  • Web sitenizin arama motorlarında nasıl bir görünüme sahip olduğunu sağlayan bakımların yapılması.

Organik Arama Motoru Optimizasyonunun Avantajları Nelerdir

  • Yeni müşterilerin yönlendirilmekte olan bu türdeki arama sonuçlarının sıralaması,
  • Web sitenizle ilgili trafik oluşturulması,
  • Ücretli arama ağı reklamlarında daha ucuz ve genel olarak daha etki sağlamaktadır.