Google Search Console Nedir, Nasıl Kullanılır

google search console nedir, nasıl kullanılır
google search console nedir, nasıl kullanılır

Google Search Console, site sahiplerine, web sitelerinin performanslarının takibini sağlayacak birçok farklı çeşitte araç sunmaktadır. Bir diğer taraftan da kullanıcıların Google arama sonuçlarında sitenizi ne şekilde gördüğün de rahat bir şekilde takip etmeniz mümkündür. Search console ile ilgili izmir seo uzmanı tüm detayları sizler için derlemiştir.

Google Search Console doğru bir şekilde yapılandırılmasıyla birlikte sizlere oldukça önemli SEO avantajlarını sağlayacaktır. Ne tarzda aramalar ya da hangi anahtar kelimeler ile birlikte sitenize daha fazla trafik sağlıyor? İçerikleriniz hangi aramalar ile birlikte ön plana çıkıyor? Sitenizin genel performansı nedir? Bu ve benzeri birçok sorunuzun yanıta ‘Google Search Console‘ ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Peki, google search console nedir, nasıl kullanılır? Merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabı bu yazımda sizlere özel hazırladım.

Google Search Console Nedir

Eski adı ile birlikte Google Webmaster Tools, yeni adıyla birlikte Google Search Console, Google tarafından site sahiplerine sunulan ücretsiz araçlardan biridir. Bu aracın kullanımıyla birlikte sitenizin Google arama sonuçlarında nasıl bir performans sergilediğini kolay bir şekilde analiz etmeniz mümkündür. Daha da önemli konulardan biri de web siteniz hangi aramalar ile öne çıkmaktadır. Kısa bir şekilde açıklamak gerekirse web siteniz hangi noktalarda yüksek performans sergilediğini görmeniz mümkün olacaktır. Bu durumda da daha başarılı SEO çalışmalarının yapılabilmesini mümkün kılıyor.

Ayrıca web siteniz Google arama sonuçlarında belirli bir hata vermesi de mümkün olabilmektedir. Search Console ile birlikte bu hataların tespit edilmesi ve o hatanın düzeltilmesi mümkündür. Bu durumda da sitenizle alakalı teknik hataları Google Analytics, Google Trends ve Google Ads ile birlikte bağlantılı bir şekilde tespit ederek düzeltmeniz mümkün olacaktır.

Google Search Console Ne İşe Yarar

Google Search Console, Google tarafından sunulmakta olan ve Google arama sonuçlarında web sitenizin nasıl yer almış olduğunu izlemeniz, yönetimini sağlamanız ve oluşan problemlerin giderilmesine yardımcı olan ücretsiz hizmetlerden biridir.

Google Search Console Tarama Raporlarını Neleri Takip Etmenizi Sağlar

Search Console, tarama istatistikleri raporu, Google’ın web sitenizdeki tarama geçmişiyle alakalı istatistikleri göstermektedir. Bu duruma örnek vermek gerekirsek; kaç istek yapıldığının, ne zaman yapıldığı, sunucunun cevabının ne olduğu ve oluşan tüm kullanılabilirlik problemleri takip etmenizi sağlamaktadır.