Google Cezaları Nedir

google cezaları nedir
google cezaları nedir

Herhangi bir Google algoritma güncellemesinden sonra yaşanan ziyaretçi ve trafik kaybıyla birlikte meydana gelen anahtar kelimelerde sıralamanın düşmesi ve organik trafikte yaşanan belirgin bir kayıbın olması durumuna kısaca Google cezası olarak düşünülebilmektedir. Bu türdeki yaptırımların genel olarak Google kalite yönergelerine uymamanın sonucunda karşımıza çıkmaktadır. Bazen manuel bir uyarıyla birlikte bazen de algoritmik olarak uyarı vermeden bu problemlerle karşı karşıya kalabilmekteyiz. Peki, Google cezaları nedir? Hep birlikte inceleyelim.

Google Cezaları Nedir

Kısaca anlatılması durumunda ceza, Google’ın web spam ekibi tarafından bir web sitesinine yönelik manuel olarak uygulanmakta olan yaptırımlardan biridir. Genel olarak web sitesi Google’ın kalite yönergelerini ihlal etmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu ceza, sıralamadaki düşüşe ve organik trafiğin kaybına sebep olabilmektedir. Google’ın algoritma güncellemelerinin olumsuz etkisi sonucunda ceza ile karıştırılmaması gerektiğini de bilmekte fayda olacaktır.

Google, kalite yönergesinde ‘ceza’ terimi kullanılmamaktadır. Ceza terimi yerine, ‘manuel eylemler’ ve ‘algoritmik eylemler’ olarak adlandırılmaktadır. Web sitenizde herhangi bir kesintinin olması ya da teknik SEO problemi olmaması durumunda bile organik sıralamanızda ve trafiğinizde ani düşüş yaşanması durumunda iki durumdan biri ile karşı karşıya olmanız mümkündür;

 1. Web siteniz bir Google çalışanı tarafından incelenmekte ve manuel olarak işlem yapılabilmektedir.
 2. Bir Google güncellemesi, web sitenizin sıralamasının düşürmekte olan bir algoritmik işlem ile sonuçlanabilmektedir.

Web Sitelerinin Arama Sonuçlarında Sıra Kaybetmenin Nedenleri Nelerdir

Pek çok web sitesi, güncellemelerin kullanıma sunulması sonrasında yaklaşık olarak iki haftaya kadar olan dönemde konumlarında hem olumlu hem de olumsuz olarak büyük değişimler görülebilmektedir. Google Core güncellemesinde ulaşılabilirliğiniz üzerinde olumsuz bir etkinin olması durumunda, bunun sebebi Google’ın diğer sayfaları daha alakalı bulmasıdır. Google’ın algoritmasında, bir güncellemesinde sayfayla alakalı olma düzeyinin hesaplanmasında değişimler yapılmaktadır. Bir düşüş yaşanmasında genel olarak yanlış bir hamle yapılmasıyla ilgili bulunmamaktadır. Algoritma, bir düşüş durumunda web sitenizin sayfalarını eskisi kadar alakalı bulmadığından kaynaklı olabilmektedir.

Google Sandbox Nedir

Google tarafından internet sitelerine uygulanmakta olan ceza işlemlerinde daha önceki zamanlarda Sandbox olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde Sandbox kavramı yer almamaktadır. Artık algoritmik ceza ve manuel işlemler şeklide adlandırılmaktadır.

google cezalarının kontrolleri nasıl yapılır
google cezalarının kontrolleri nasıl yapılır

Google Cezalarının Kontrolleri Nasıl Yapılır

 • Ana kelimlerde ani ya da aşamalı olarak bir sıralama kaybettiniz mi?
 • Herhangi bir manuel uyarı aldınız mı?
 • Marka isminizin yazılması durumunda bile web siteniz üst sırada çıkmıyor mu?
 • İndexleriniz kaybolmuş veya ciddi miktarda az çalışmış mı?
 • Organik trafikte ciddi oranda kayıplar var mı?
 • Rakip siteleriniz sürekli olarak çıkış yaşanmasıyla birlikte siz düşüş yaşıyor musunuz?
 • SEO çalışması yapılmasından sonra web siteniz daha mı kötüye gitti?
 • Son zamanlarda backlink satın aldınız mı?
 • Sitenizde büyük değişimler yaptınız mı? (Ör; tasarım, kalıcı bağlantı, url)

Bir ya da daha fazla probleminiz bulunuyorsa mutlaka siteniz için detaylı bir analiz hizmeti almanız gerekmektedir.

Google Tarafından Neden Ceza Aldığınla İlgili Bilgi Sahibi Olun

Google’ın sizleri neden cezalandırdığını anlamak oldukça kolaydır. Ücretli olarak backlink çalışmalarının uygulanması ya da içeriklerinizi anahtar kelimeler ile birlikte doldurarak herhangi bir SEO Black hat uygulamasına dahil olmanız durumunda bir ceza uygulanması mümkün olmaktadır.