SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

seo uyumlu makale nasıl yazılır
seo uyumlu makale nasıl yazılır

İçerik üretmek, tek başına yeterli olmamasıyla birlikte dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Bu konulara dikkat edilmesiyle birlikte içeriğin üretilmesi sizlerin web sitenizin sıralamasını üst sıralara çıkarmasına fayda sağlayacaktır. Dikkat edilmesi gereken konuları izmir seo uzmanı, ‘seo uyumlu makale nasıl yazılır‘ konu başlıklı yazısını faydalı bilgiler ile birlikte derlemiştir.

SEO Uyumlu Makale Nedir

Bu konu ile ilgili araştırma yapan birçok kişi bulunmaktadır. Aslında direkt olarak teknik bilgi olmasından dolayı, anlamakta ve sonrasında pratiğe dökerken biraz problem yaşanabilmektedir. Bu nedenle de standart içeriklerden farklarından bahsetmekte fayda olacaktır:

  • Öncelikle Google açısından, diğer içeriklerin arasında kalite anlamında bir farklılık gösteren yapıya sahiptir. Arama motorları örümcek diye adlandırılmakta olan bot yazılımları, bu içeriklerin diğerlerine göre daha kolay bir şekilde taranmasıyla birlikte verilerin işlenmesi sağlanır.
  • Diğer düze içeriklere göre en büyük farklılıklardan biri de web sitesine gelen ziyaretçilerin tam olarak aramış olduğu bilgiye ulaştıracak olan içeriğe sahip olmasıdır. Bu içeriğe sahip olmasından kaynaklı gelen özelliklerden biridir. SEO uyumlu makale yazılırken sadece şekil olarak değil, içeriğin özgün olması, içeriğin detayının birbiriyle uyumlu olması ve okuyucuya vermiş olduğu bilgisine de oldukça özen göstermesi önem gösterir.
  • SEO uyumlu içerik hazırlanması, en başta web sitelerinin arama motorları üzerinde anahtar kelimelerin bazlı yükselmeleri etki göstermektedir. Almış olduğunuz SEO hizmetleriyle birlikte web sitenizin teknik problemlerinin çözümü ve içeriklerinizin bu kalitede yayında olması sizleri rakiplerinizden her zaman önde olmanızı sağlar.
  • Kısa bir şekilde toparlamak gerekirse, yazar açısından tercih edilen olmak, alıcı açısından ise arama motorlarında hedeflemiş olduğu sıralamalara ve ziyaretçi kitlesine ulaşım sağlayabilmenin ‘seo uyumlu makale‘ olduğunu belirtebiliriz.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

  • Özgünlük: Özgün bir içerik, özellikle de arama motorlarının gözünde benzersizlik sağlaması oldukça önem taşımaktadır. Google, yeni algoritma güncellemelerini özgün içerik standartlarını göz önünde bulundurarak yapmaktadır. Bu durumda da içeriğin benzersiz olması konusunda hem yazara hem de sitesinde kullanana sorumluluk yüklemektedir. İçeriklerin kopyalanması, özellikle diğer web siteleri tarafından izinsiz bir şekilde alınarak yayınlanması durumunda yeni eklenen web sitesine fayda sağlamasından daha çok zarar getirmektedir. Bu durum sonucunda arama motorları sıralamanıza hızlı bir düşüş, ziyaretçi sayısı ve sayfada kalma süreleri bakımında olumsuzluklar yaşanacağından dolayı sizi büyük bir ihtimal en kısa zaman içerisinde internetin tozlu raflarına kaldıracaktır.
  • Okunabilirlik: Bu şartların yerine getirebilmek adına, öncelik olarak noktalara işaretlerinin doğru şekilde kullanımını alışkanlık haline getirmeniz gerekmektedir. Noktalama işaretleriyle birlikte yazının karşı tarafa tam olarak ne yansıtmak istediğini fazladan kelime kullanmayarak ya da açıklamalara girişmeden verilmesi oldukça kolaydır. Okunabilirlik, noktalama işaretlerinin kullanımında dikkat edilmesiyle birlikte okuyucuya basit kelimeler ve düzenli cümleler sunmanızı sağlayacaktır.
  • Anahtar kelimelerin kullanımı: Anahtar kelime (odak kelime), SEO açısından uyumlu bir makale oluştururken, esas nokta gibi düşünülse de dikkat edilmesi gereken yerlerden biri olmadığını da belirtmek gerekir. Evet, içeriklerinizde anahtar kelime kullanımı en başta arama motorları açısından oldukça önem taşımaktadır. Ama anahtar kullanımının yapılması durumunda içeriğin tamamen bu kelimeler ile donatılması, fayda sağlamasından daha çok zarar vermesine neden olacaktır. Ayrıca, gereksiz ve sık sık içeriğin içerisinde kullanımı sağlanması, spam (istenmeyen/sürekli tekrar) içerik olarak algılanmasına neden olabilmektedir. Kısacası anahtar kelimelerin yazı içerisinde en az 1 kez en fazla 3 kez kullanılmasına özen gösterilmelidir.
  • Alt başlık kullanımı: İçeriğin hazırlanmasıyla birlikte alt başlıkların kullanılması, SEO uyumlu makale hazırlarken en önemli konulardan biridir. Alt başlıklar, içeriğin tüm halinde farklı konularında değinilmesiyle birlikte hem okuyucunun ekstra olarak bilgi sahibi olması, hem de hedeflemiş olduğunuz sıralamar ve daha fazla ziyaretçilerin web sitenize gelmesini sağlar.
  • Başlık etiketleri: Yazı içeriğinde H1 etiketinin sadece bir tane olması ve diğer H2, H3 etiketlerinin kullanımının sağlanması oldukça önemlidir.  H1 etiketi, ana başlık olarak adlandırılır. H2 etiketi ikinci ve H3 etiketi ise üçüncü olarak adlandırılır.
  • Görsel kullanımı: Yine görsellerin kullanımı da seo uyumlu makale yazabilmek için oldukça önem taşır. Görsellerin boyutlarının düzenlenmesi, görsel isimlerinin seo açısından uyumlu bir şekilde yazılması ve görsel alt açıklamalarının yazılması da web siteniz açısından fayda sağlayacaktır.