Doktor ve Sağlık Kuruluşları İçin SEO Danışmanlığı

doktor ve sağlık kuruluşları için seo danışmanlığı
doktor ve sağlık kuruluşları için seo danışmanlığı

Doktor siteleri tesadüf olarak arama sonuçlarında üst sıralarda yer almamaktadır. Sıralaması yüksek olan, haftalar aylar sürmekte olan düzenli bir planlama yapılması gerekmektedir. Siteniz bunları bir kez elde etmesi durumunda sadece kısa vadede değil uzun süreli olarak bir gider olmadan sizlere hasta sağlamaya devam eden araçlardan biri olmaktadır.

Çevrimiçi ortamda başarılı olabilmek için yerleşik bir itibara sahip olmak gerekmektedir. Bu itibarın çoğunlukla sağlanan hizmetin kalitesine bağlı olmasıyla birlikte ilk olarak insanların tıbbi hizmetinizin ve tedavilerin var olduğunu bilmelerini sağlamak gerekir. Bununla birlikte tıbbi hizmet pazarlamasına ihtiyacınız bulunmaktadır.

Çoğunlukla hastalar, bir doktora danışmadan önce hastalığı ile ilgili belirti ve semptomlarına bakma için Google’ı kullanmaktadır. Aynı zamanda hastalar için bu bölgede bulunan diğer klinik, tıp merkezleri, hastane ve doktorlarla ilgili rekabet etmeniz gerekmektedir. Ayrıca google’da 1.sıraya nasıl çıkarım konulu yazıma da göz atarak SEO hakkında faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir

SEO, internet trafiğinin oluşturulması açısından açık ara en iyi ve uzun süreli stratejilerden biridir. Fakat, önemli sonuçların elde edilebilmesi açısından ekip çalışmasına ve sürece ihtiyaç duyulmaktadır. Arama Motoru Optimizasyonu ile ilgili en iyi şey, maliyetin sabitlenmesi durumunda bile alınabilecek pozitif sonuçların artmaya devamlılık sağlamasıdır.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Nedir

Dijital pazarlamanın diğer yönlerinde olduğu gibi, arama motoru pazarlama stratejileri, entegre bir sistemin parçası olarak kullanılmasıyla birlikte başarı elde edilmektedir. Kısa bir şekilde açıklanması durumunda arama motorlarındaki ücretli reklamcılık olduğunu belirtebiliriz.

SEM, telefon aramaları ya da form gönderimleri aracılığıyla dönüşüm için web sitenize trafik çekmektedir. Web sitenize trafik oluşturulması, doğrudan telefon araması, gelen potansiyel müşterilerin oluşturmanın güçlü yollarından biridir. Başarılı bir strateji olmasıyla birlikte sürdürmenin sürekli olarak bir maliyeti bulunmaktadır.

doktorlar için seo hizmeti nasıldır
doktorlar için seo hizmeti nasıldır

Doktorlar İçin SEO Hizmeti Nasıldır

Arama motorları, yeni ve güncellenmekte olan içerikler için devamlı olarak interneti taramaktadır. Kişinin doktorlar veya başka bir konuyla ilgili olarak arama yapmasıyla, bulmuş olduğu sayfaları sıralamaktadır. Bazı aramalar genel olmasıyla birlikte milyonlarca sonuç getirmektedir. Fakat bazı özel aramalar ise yalnızca birkaç bin sonuç getirebilmektedir. Sonuçlarda listelenmekte olan siteler çeşitli faktörlere göre sıralanmaktadır.

Sitenizde yer alan etiket, içerik, resim, içeriğin özü ve aramayla ilgili olma düzeyi ile ilgili ipuçları vermektedir. Aynı zamanda her sitenin ne kadar itibarlı olduğuyla alakalı “alan otorite puanlaması” bulunmakta ve daha yüksek otoriteye sahip olan siteler arama sonuçlarında daha iyi bir şekilde sıralanmaktadır. Diğer sitelerden backlinkler gibi bazı faktörler de bu aşamalarda oldukça değer taşımaktadır.

Siteniz, alakalı olan aramalar için sonuçların ikinci ya da üçüncü sayfalarda yer alsa bile bu ziyaretçilerin çekilmesi açısından yeterli olmamaktadır. Sonuçların ilk sayfasında, tercih olarak da ilk üç sıralarda yer almanız gerekmektedir. En iyi sonuçlar sadece daha fazla tıklama sağlamakla kalmamaktadır. Aynı zamanda etkili bir SEO taktiklerinin ve diğer faydalarından da yararlanmak gerekir.

Google’ın sağlık hizmeti vermekte olan web sitelerinden son derece yüksek standartlar talep etmektedir. Yanlış bilgilerin olası sonuçlara neden olmasından dolayı, arama motoru tıp ve sağlık alanlarındaki sitelerin özellikle de yüksek derecede “uzmanlık, yetki ve güvenirlilik” göstermekte olan içeriklerin üretilmesi beklenilmektedir.

Google Algoritmaları

Google EAT, Google Medic Update bu iki Google algoritması doktor, hastane, klinik ve tüm sağlık kuruluşları için ayrı bir önem taşımaktadır. Expertise, Authoritativeness ve Trustworthiness kelimelerinin baş harfleri ile birlikte oluşan EAT güncellemesi uzmanlık, otorite ve güvenirliliği ifade etmektedir. Bu üç bileşen algoritmanın temelinde bulunmaktadır. Bu algoritma direk olarak Google’ın diğer algoritması olan YMYL (Yout Money Your Life) ile ilgili bulunmaktadır.

YMYL ise paranız ve sağlığınız ile ilgili olan makalelerdir. Özetle sizlerin parası ve sağlığınızla alakalı makalede Google otorite, güvenirlilik ve uzmanlığı ön şart olarak görmektedir. Algoritmik olarak da sizlerin bu konuyla ilgili uzman olup olmadığınız ve güvenirlilik seviyenizin ve son olarak da bu konuyla ilgili otorite durumunuzu göz önünde bulundurmaktadır.

Tüm bunlarla birlikte sitenizde yer alan içeriklerin ajanlara yazdırılmayacak kadar önem taşımaktadır. İçerikleri mutlaka uzman hekimin kendisi tarafından oluşturulması veya büyük oranda düzenleme yapılması gerekmektedir.

Doktorlar İçin SEO Çalışması, Tıbbi Hizmetlerinizi Tanıtmanıza Nasıl Yardımcı Olmakta

Daha fazla kişinin kendi bölgesinde bulunan doktorların aramak açısından arama motorlarında araştırma yapmaktadırlar. Bu da ilgili olan hedef kitleye ulaşım sağlanması istenmesiyle sonuçlarda sıralamaya girilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Kısa bir şekilde açıklamak gerekirse iyi bir sıralama yeni hastalar anlamına gelmektedir.

seo neden önemlidir
seo neden önemlidir

SEO Neden Önemlidir

Arama motoru optimizasyonun kısaltması olan SEO, potansiyel hastaların arama yapmış oldukları web sitenizi bulmasının kolay bir hale gelmesini sağlayan bir dijital pazarlama taktiklerinden biridir. Bir sağlık hizmetinin sağlayıcısına ulaşmak eskisi gibi bir telefon rehberine ulaşmak yerine artık hastalarınız kendilerine uygun olan doktorlara Google üzerinden ulaşım sağlamaktadır.

Ayrıca web sitenizi ziyaret etmekte olan hastaların çoğu ücretli reklamlarda, sosyal medya üzerinden ya da yönlendirilme ile gelmemektedir. İnternet kullanıcılarını yaklaşık olarak %80’i sağlık hizmeti alabilmek açısından arama motorlarında araştırma yaparak sizlere ulaşım sağlamaktadır. Çevrimici potansiyel hastaların ise %60’ı organik arama sonuçları ile gelmektedir. Organik arama sonuçlarının elde edilmesi açısından Google’da doğal bir şekilde listelenmekte olan siteler anlamına gelmektedir.