Bağlantı Oluşturma (Backlink Taktikleri)

bağlantı oluşturma (backlink taktikleri)
bağlantı oluşturma (backlink taktikleri)

Web sitenizin üst sıralarda yer alabilmesi açısından yapılan çalışmaların tümüne SEO adı verilmektedir. Bağlantı oluştuma bir diğer adı “backlink” dediğimiz olay ise SEO adımlarından birisi olmasıyla birlikte önemli kısımlardan biri olarak yer almaktadır.

Bağlantı oluşturma yani backlink için çok yüksek miktarda bir bütçe harcamanıza gerek yoktur. Backlinleri oldukça kolay ve pratik bir şekilde bulmanız mümkündür. Aracı olan bazı programların kullanılmasıyla birlikte bir takım araştırmaların yapılmasıyla birlikte bağlantı oluşturmak oldukça kolaydır.

Backlink (Bağlantı Oluşturma) Nedir

Backlink, farklı bir internet sitesinden sizlerin sitenize yapılan linkin yönlendirmelerin tümüne verilmekte olan isimdir. Daha farklı bir anlatımda ise internet sitenizin herhangi bir sosyal medya ya da internet sitesinde linkli bir halde paylaşım yapılması durumuna Backlink denir.

İnternet sitesi sahiplerinin arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilmeleri açısından bir bağlantının oluşturması durumunda taktiklerin biliyor olunması gerekmektedir. İnternet sistenizin üst sıralarda yer alabilmesi açısından pek çok avantajı sağlanabilmektedir. Bu avantajlar ise aşağıdaki gibi yer almaktadır:

 • Daha fazla gösterim ve tıklama alınması,
 • Potansiyel müşteri hacminizin büyümesi,
 • Kazançlarınızda artış yaşanması.
en iyi bağlantı oluşturma (backlink) taktikleri nelerdir
en iyi bağlantı oluşturma (backlink) taktikleri nelerdir

En İyi Bağlantı Oluşturma (Backlink) Taktikleri Nelerdir

Bağlantı oluşturmak doğru bir düzen dahilinde yapılmasıyla birlikte muazzam etkilerin göstermiş olduğu SEO yöntemlerinden biridir. En iyi ve hızlı bağlantı oluşturma nelerdir? Bu yazımda sizler için faydalı bilgilerle birlikte anlatacağım. Bu yöntemlerin her birinin oldukça değerli olmasıyla birlikte düzenli olarak uygulanması gerektiği de unutulmaması gereken konulardan biridir. Aksi taktirde verim alınmaması söz konusu olabilmektedir.

Sosyal Medya Hesaplarının Oluşturulması

Sosyal medya bağlantısı oluşturmak için en önemli rol oynayan yöntemlerden biri olarak yer almaktadır. Ülkemizde yer alan pek çok internet sitesi henüz sosyal medyaya önem vermemektedir. Ancak SEO anlamında en çok yapılan hatalardan biri olarak yer almaktadır. Sosyal medyada link ile paylaşılmakta olan her gönderinin sizlere ekstra olarak bir bağlantının oluşturmuş olacağı söz konusudur.

Bağlantı Oluşturmak İçin Kullanılabilecek Sosyal Medya Platformları

 • Facebook
 • Twitter
 • İnstagram
 • LinkedIn
 • Reddit
 • Pinterest
 • YouTube
 • Tumblr
 • Reddit

Hizmet vermiş olduğunuz ya da sahibi olduğunuz internet sitenizin bu sosyal medya hesaplarının mutlaka bulunması ve devamlı olarak güncel bir şekilde paylaşımların yapılıyor olması oldukça önem taşımaktadır. Özellikle de Reddit uygulamasındaki backlink kalitesi açısından oldukça yüksek değerlere sahip olduğunu da belirtmek isterim.

Rakip Sitelerin Analizine Önem Verin

Arama motorlarında sizlerden daha üst sıralarda yer alan rakiplerinizin analizini yaparak, analizlere yönelik içeriklerin üretilmesiyle birlikte taktiklerin uygulanmasıyla bağlantı oluşturmanız için avantaj sağlanabilmektedir. Yazımında sonlarında önermiş olduğum bağlantı oluşturma araçlarına göz gezdirerek, rakiplerinizin analizlerini yapabilirsiniz. Bu yapılan analizlerin sonucunda rakiplerinizin hangi sitelerden bağlantı almış olduğunu rahat bir şekilde görmeniz mümkündür. Genellikle alınmakta olan bağlatıların içeriğinde %40 gibi bir oran ile ücretsiz alınabilecek bağlantılar içermektedir. Sizlerde bu sitelerden ücretsiz olarak backlink alarak sıralamanızın yükselmesini sağlayabilirsiniz.

tanıtım yazılarına sahip olunuz
tanıtım yazılarına sahip olunuz

Tanıtım Yazılarına Sahip Olunuz

Öneri blogları ve normal blog sitelerinde kullanıcıların güveninin artmasını sağlayacak sitelerdir. Bu sitelerde ücretli olarak tanıtım yazısı alarak bağlantı oluşturmanız mümkündür. Bu noktada seçim yapılma esnasında dikkat edilecek bazı ayrıntılar bulunmaktadır. Bu ayrıntıların dikkat edilmesi durumunda sahip olduğunuz tanıtım yazısı sizlere avantaj sağlayabilmektedir.

Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir

 • Tanıtım yazısı almış olduğunuz sitenin tanıtım yazısı satan bir çöplüğe dönüşmemiş olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Aksi taktirde almış olduğunuz bağlantıların bir anlamı olmamaktadır.
 • Bağlantının verilmesiyle birlikte tanıtım yazısının yüksek kaliteli özgün bir makaleye sahip olunması oldukça önem taşır. Yani sadece bağlantı almak için oluşturulan bir yazı olmamasın

Tanıtım Yazısı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 • Tanıtım yazısı aldığınız site tanıtım yazısı satan bir çöplüğe dönüşmüş olmamalıdır. Aksi takdirde aldığınız bağlantının bir anlamı kalmaz.
 • Bağlantı verilecek tanıtım yazısının yüksek kaliteli özgün bir makale olması çok önemlidir. Yani sadece bağlantı almak için oluşturulmuş bir yazı olmamalıdır.
 • Çok sık alınmamalıdır belirli periyotlarla düzenli bir şekilde alınması çok daha sağlıklı ve yararlı olacaktır.
 • İçerik ve başlık dikkat çekici olmalıdır.
 • Forum sitelerinde yaptığımız gibi tanıtım yazısınıda hedef kitlemizin vakit geçirdiği yerlerden almanız gerekmektedir.

Bağlantı Verip İleri Tarihlerde Silinen Sitelerin Kontrolünü Sağlayın

Sizlerin web sitenizine bağlantı verecek olan internet sitelerinizin süresiz olarak yayın yaptıklarından emin olmanız gerekir. İnternet sitenize verilmekte olan bağlantıların belirli bir süreden sonra tamamen silinmesi otoriter anlamda kayıp yaşatmaktadır. Bu durum sonucunda da arama motorundaki sıralamanızın olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. 

Kaybetmiş olduğunuz bağlatıların bulunabilmesi açısından pek çok SEO aracının olduğunu da belirtmek isterim. Bu SEO araçları ise; Semrush ve Ahrefs bu araçların en başlarında gelmektedir. Bu SEO araçları yardımıyla birlikte günlük olarak hangi bağlantıların kaybetmiş olduğunuzu tespit ederek, çözüm üretmeniz mümkündür. 

en etkili bağlantı oluşturma (backlink) araçları nelerdir
en etkili bağlantı oluşturma (backlink) araçları nelerdir

En Etkili Bağlantı Oluşturma (Backlink) Araçları Nelerdir

Bağlantı oluşturmak için kullanımı sağlanan araçlar, sadece bağlantı oluşturmak olmadığı gibi her açıdan SEO’ya destek sağlamakta olan araçlardandır. 

 • Ahrefs: En etkili bağlantı oluşturma araçlarından biri olan Ahrefs, anahtar kelime analizi, rakip analizi, anahtar kelime bazlı sıralamanın takibi sağlanması ve sitenin eksiklerinin bulunması açısından en çok kullanımı sağlanan, oldukça gelişmiş ve detaylı bir SEO aracı olarak yer almaktadır. Oldukça popüler ve detaylı analiz sunan SEO aracı Ahrefs, etkili bir bağlantı oluşturabilmek açısından büyük bir önem taşımaktadır.
  •  Ahrefs SEO aracında etkili bir bağlantı analizi yapabilmek açısından yapılması gereken aşamalar:
  • Üst kısımda yer alan arama kutucuğuna analiz yapmak istediğiniz web sitesinin linkini giriniz.
  • Açılan sayfanın sol kısmında yer alan “Backlink” seçeneğine tıklayınız.
  • Sayfanın tüm bağlatıları açık bir şekilde listelenmektedir. Buradaki link tipine göre, trafik sayısına göre, yeni ya da eski tarifte alınmasına göre filtre yapılmasıyla birlikte ücretsiz pek çok bağlantı tespiti yapmanız mümkün ve kendi siteniz için de oluşturmanız mümkündür.
 • Semrush: Semrush, oldukça uygun fiyata sahip olan SEO araçlarından biri olarak yer almaktadır. Arama motoru optimizasyonunda oldukça da önemli bir yere sahip olan Semrush ile SEO açısından hemen hemen her şeyi yapmanız mümkündür. Web sitenizin performansında artış gösterebilmek, en ucuz şekilde bağlantı analizi yapabilmek açısından Semrush’u tercih edebilirsiniz. Semrush ile birlikte yapacağınız bir kaç işlem ise aşağıdaki gibi yer almaktadir:
  • Rakip analizi
  • Trafik analizi
  • Backlink analizi
  • Anahtar kelime analizi
  • Makale kalite analizi
  • İnternet sitesinin tam SEO denetimi
 • Moz Pro: Başlangıç düzeyine sahip olan kullanıcıların en sık tercih etmekte olan SEO araçlarından biri olarak yerini almaktadır. Kullanımı da oldukça kolay ve neredeyse SEO açısından her detaya sahip olacağınız için sık sık tercih edilmektedir. Moz pro ile bağlantı oluşturmak oldukça kolay olmasıyla birlikte mükemmel bağlantı fırsatlarını da beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda Moz Pro ile aynı anda 4 rakip site analizine kadar kendi siteniz üzerinden karşılaştırma yapmanız mümkün ve eksiklerin tespiti açısından güzel bir SEO aracı olarak da yer almaktadır.
 • Ubersuggest: Bu SEO aracı ile birlikte ister anahtar kelime analizi ister de bağlantı analizi yapmanız mümkündür. Bağlantı analizi kısmında Ahrefs ve Semrush’ı aratmamakta olan bu SEO aracı kullanıcılar tarafından sık sık tercih edilmektedir. Bağlantı analizinde istemiş olduğunuz internet sitesinin yeni backlinlerini, eski backlinlerini, nofollow ya da dofollow backlinklerinin analizini yapmam mümkün ve kendi siteniz için de uygulayabilirsiniz. Fakat ücretsiz analizde pek çok detay net bir şekilde vermemesinden dolayı aylık paketleri satın almanız gerekmektedir.